آزمایش جدی ارز دیجیتال چین از هفته بعد

بر طبق گزارش رسانه‌های محلی، چین پرداخت‌های آزمایشی با ارز دیجیتال جدید خود را در چهار شهر بزرگ از هفته بعد آغاز خواهد کرد.

در ماه‌های اخیر، بانک مرکزی چین قدم در توسعه e-RMB به عنوان ارز دیجیتال دولتی خود گذاشته است که اولین ارز دیجیتالی خواهد بود که توسط یکی از اقتصادهای بزرگ راه‌اندازی شده است.

بر طبق گزارش‌ها، آزمایش محدود این ارز در شهرهای مختلفی مانند شِنژِن، سوجو، چنگدو، منطقه جدید Xiong’an که در جنوب پکن قرار دارد و همچنین بعضی از محل‌های برگزاری المپیک زمستانی پکن 2022، آغاز شده است.

رسانه دولتی، چاینا دیلی، اعلام کرد که این ارز رسما با سیستم‌های پولی شهرها سازگار شده است و بعضی از کارمندان و ماموران دولتی قرار است از ماه می حقوق خود را در قالب ارز دیجیتال دریافت کنند.

پایگاه خبری سینا نیوز نقل کرد که این ارز در شهر سوجو برای یارانه حمل‌ونقل استفاده خواهد شد اما در شهر Xiong’an آزمایش‌ها بر روی بازار خرده‌فروشی و خواروبار متمرکز خواهد بود.

از اواسط ماه آوریل یک اسکرین‌شات از اپ موبایلی دست به دست می‌شود که شایع شده نصب آن برای استفاده از این ارز دیجیتال الزامی است.

در بعضی از گزارش‌ها ادعا شده که مک دونالد و استارباکس هم حاضر شده‌اند که در این آزمایش شرکت داشته باشند. اما در استعلامی که روزنامه گاردین از این شرکت‌ها داشته، استارباکس این موضوع را تکذیب کرده و مک دونالد هنوز جوابی به آن نداده است.

پلتفرم‌های پرداخت دیجیتال مانند Alipay (شرکت علی بابا) و WeChat Pay (متعلق به شرکت Tencent) در حال حاضر به صورت گسترده در چین استفاده می‌شوند اما آن‌ها قرار نیست جای ارز موجود را بگیرند.

ژی یوان، دانشیار پژوهشگاه ملی تحقیق و توسعه دانشگاه پکن در گفتگو با تلویزیون مرکزی چین گفت: به دلیل اینکه معاملات نقدی آفلاین و اطلاعات مربوط به معاملات پلتفرم‌های پرداخت موجود پراکنده هستند، بانک مرکزی قادر نیست بر جریان نقدینگی به صورت بلادرنگ و لحظه‌ایی نظارت داشته باشد.

هر چند از نظر استفاده کاربران تغییرات کمی شاید اتفاق افتاده باشد اما از نظر نظارت بانک مرکزی، شکل سرمایه‌گذاری‌های آینده، پرداخت‌ها، تجارت، حاکمیت اجتماعی و … این بزرگترین تغییری است که تاکنون اتفاق افتاده است.

بر طبق گزارش تلویزیون مرکزی چین در 17 آوریل 2020، مؤسسه تحقیقاتی ارزهای دیجیتال در “بانک مردم” که در حال توسعه این سیستم است، اعلام کرد که روند تحقیقات و توسعه ارز دیجیتال چین پیشرفت مداوم داشته است و مراحل طراحی سطح بالا، تحقیقات و توسعه عملکردی و اشکال‌زدایی آن تا حد زیادی کامل شده است.

بعد از اعلام شرکت فیس‌بوک در ژوئن 2019 که در نظر دارد ارز دیجیتال خود را راه‌اندازی کند، پیشرفت ارزهای دیجیتال سرعت بیشتری به خود گرفت.

ارز دیجیتال چین که قرار است به ارز ملی این کشور متصل شود، چندین سال است که در حال توسعه است و در آگوست سال گذشته اعلام شد که تقریبا آماده بهره برداری است. اما یک ماه بعد رئیس بانک مردم اعلام کرد که هیچ برنامه زمانی برای انتشار آن وجود ندارد.

بر طبق گزارشی که هفته قبل در چاینا دیلی منتشر شد، ارز دیجیتال چین قرار است جایگزینی برای سیستم تسویه دلار باشد تا بتواند تاثیر تحریم‌ها و تهدیدها را در سطوح کشوری و شرکتی کاهش دهد.

ارز دیجیتال چین همچنین می‌تواند ادغام در بازارهای ارز معاملاتی در سطح جهان را تسهیل کند و ریسک‌های ناشی از تصمیمات سیاسی را کاهش دهد.

با افزایش محبوبیت پلتفرم‌های پرداخت دیجیتالی و همچنین پرهیز مردم از برقراری ارتباط فیزیکی با دیگران به خاطر همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، انتظار می‌رود روند کاهش استفاده از پول نقد ادامه یابد.

منبع: گاردین

دیدگاهتان را بنویسید