استخر استخراج بایننس راه‎اندازی شد.

بایننس، صرافی معتبر ارزهای دیجیتال، امروز (8 اردیبهشت 1399) استخر استخراج ارزهای دیجیتال خود را با وجود نگرانی جامعه ارزهای دیجیتال از متمرکز شدن قدرت محاسباتی (Hashing Power) با نام “استخر بایننس” (Binance Pool) راه اندازی کرد.

هزینه استخراج در این استخر تا تاریخ 11 خرداد 1399 صفر خواهد بود و از آن تاریخ به بعد 2.5 درصد تعیین خواهد شد. در بیانیه مطبوعاتی این استخر آمده است که استخراج‌کنندگان بزرگ می توانند برای مذاکره در مورد تمدید دوره بدون هزینه با بایننس تماس بگیرند.

در این بخش جدید، تقریباً 15 نفر از بیش از 1000 کارمند فعلی بایننس به صورت تمام وقت فعالیت خواهند کرد.

یکپارچگی پلتفرم‌ها

استخر بایننس از هر دو مکانیسم استخراج ارزهای دیجیتال، اثبات کار (Proof-of-Work) و اثبات سهام (Proof-of-Stake) پشتیبانی می‌کند.

این استخر با سایر پلتفرم‌های بایننس کاملا یکپارچه شده است، به طوریکه به استخراج‌کنندگان این امکان را می‌دهد که به آسانی سرمایه‌های خود را بین استخر بایننس و سایر پلتفرم‌های این شرکت مانند، بازار معاملات، وام‌دهی و سهام‌داری جا به جا کنند.

مدیر استخر بایننس (Lisa He) در گفتگو با سایت کوین تلگراف اظهار داشته است که، “هدف ما این است که با ایجاد یک پل ارتباطی بین روش‌های استخراج مرسوم و خدمات مالی، یک بستر جامع برای استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال فراهم کنیم، که در نتیجه امکانات بیشتری برای صنعت استخراج ارزهای دیجیتال به ارمغان خواهد آورد.”

چانگ پنگ ژائو، موسس و مدیر اجرایی بایننس، گفت “توانمندسازی استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال، به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از بازار جهانی ارزهای دیجیتال، می‌تواند باعث رشد و نمو قابل توجهی در این صنعت شود.”

ژائو، خبر استخراج اولین بلاک در استخر بایننس را در تاریخ 5 اردیبهشت 1399 در توییتر منتشر کرد.

نگرانی جامعه ارزهای دیجیتال از تمرکزگرایی

خبر راه‌اندازی استخر بایننس از جامعه ارزهای دیجیتال بازخوردهای متفاوتی دریافت کرد. تعدادی از این بازخوردها حاکی از نگرانی از تمرکز بیشتر قدرت محاسباتی شبکه بیت کوین در میان تعداد کمی از استخرها بود.

یک کاربر توییتر با نام HsakaTrades، یک نمودار توزیع نرخ هش بیت‌کوین را با عنوان “این نمودار توزیع هش قرار است به زودی تنها یک رنگ داشته باشد.” توییت کرد.

کاربر دیگری نوشته بود:

این اتفاق موجب خواهد شد که هم مزیت فوق العاده خوب بیت‌کوین، که با داشتن چندین استخر استخراج رقیب باعث تمرکززدایی زیادی شده بودند، از بین برود و هم …. خب حدس می زنم که می‌توانید روی دیگر سکه را تصور کنید.

بایننس ادعا می‌کند که یک قدرت غیرمتمرکز باشد

در پاسخ به این انتقاد، Lisa He اظهار داشت که راه‌اندازی استخر بایننس یک قدرت غیرمتمرکز در بخش استخراج شکل خواهد داد.

مدیر استخر بایننس اظهار داشت “در سال 2018، استخر استخراج یک تولیدکننده دستگاه‌های استخراج (ماینر) نزدیک 51درصد نرخ هش کل شبکه بیت‌کوین را تصاحب کرد و باعث تردید در امنیت شبکه بیت‌کوین شد.” وی افزود:

با ورود بازیگران صنعت ارزهای دیجیتال به فضای استخراج و مشارکت آن‌ها در افزایش قدرت محاسباتی، صنعت استخراج در واقع غیرمتمرکزتر از دو سال قبل خواهد شد. بزرگترین استخرها کمتر از 20 درصد از قدرت محاسباتی کل شبکه را دارند و بنابراین امنیت دارایی‌های روی شبکه بیت‌کوین بیشتر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید