سومین هاوینگ بیت‌کوین به وقوع پیوست!

قابل پیش‌بینی ترین رویداد سال 2020 بالاخره اتفاق افتاد و بیت‌کوین امروز سومین هاوینگ خود را تجربه کرد. این اتفاق هر 4 سال یکبار رخ می‌دهد و پاداش استخراج بلاک‌های بیت‌کوین را نصف می‌کند. در آخرین هاوینگ که امروز اتفاق افتاد، پاداش ماینرها از 12.5، به 6.25 بیت‌کوین به ازاء استخراج هر بلاک کاهش یافت.

برطبق داده‌های وب‌سایت Tradeblock، هاوینگ سوم بیت کوین در ساعت 23:53 دقیقه روز دوشنبه (7:23 p.m. UTC) 22 اردیبهشت 1399 اتفاق افتاد. در زمان وقوع این رویداد، قیمت بیت‌کوین حدود 8500 دلار و 67% سهم بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده بود.


هاوینگ بیت‌کوین چیست؟


به طور خلاصه، رویدادی است که هر تقریبا چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد و نرخ تولید بیت‌کوین را نصف می‌کند. از زمان راه‌اندازی بیت‌کوین در سال 2009 تاکنون سه هاوینگ اتفاق افتاده است.

پروتکل بیت‌کوین طوری طراحی شده است که بعد از استخراج هر 210،000 بلاک به صورت خودکار پاداش‌ها را نصف می کند. به دلیل اینکه استخراج هر بلاک بیت‌کوین تقریبا 10 دقیقه طول می‌کشد با یک محاسبه ساده می‌توان به این نتیجه رسید که تقریبا هر 4 سال یکبار این اتفاق رخ می‌دهد.

اولین هاوینگ بیت کوین در سال 2012 به وقع پیوست و پاداش‌ها را از 50 به 25 بیت کوین به ازاء هر بلاک کاهش داد. دومین آن در سال 2016 بود که پاداش‌ها را به 12.5 بیت کوین و آخرین آن هم امروز پاداش‌ها را به 6.5 بیت‌کوین رساند.

از آنجا که تعداد کل بیت‌کوین‌های قابل دستیابی محدود، و دقیقا 21،000،000 عدد است، می‌توان پیش‌بینی کرد که این رویدادهای چهارساله تا سال 2140 و دستیابی به آخرین پاداش، ادامه داشته باشند. در آن زمان پاداش استخراج هر بلاک باید به 1 ساتوشی معادل 0.00000001 بیت‌کوین رسیده باشد!


تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت‌کوین


از آنجایی که دو رویداد قبلی تاثیر مثبتی بر قیمت بیت‌کوین گذاشته‌اند، این موضوع باعث گمانه‌زنی ها و پیش‌بینی‌های مختلفی شده است. در حالیکه بعضی از بازیگران صنعت رمز ارزها پیش‌بینی کرده‌اند که هاوینگ سوم بیت‌کوین تاثیری بر قیمت آن نخواهد داشت، بعضی دیگر اطمینان دارند که به دلیل کاهش عرضه بیت‌کوین، این رویداد قطعا بر روی قیمت آن تاثیر خواهد گذاشت.

در حالیکه هنوز در مورد تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت‌کوین شک و شبهه وجود دارد، اما حداقل تاثیر مستقیمی بر روی ماینرها گذاشته است. تعدادی از کارشناسان حوزه رمز ارزها پیش‌بینی می‌کنند که بعد از هاوینگ و با از رده خارج شدن تعداد زیادی از دستگاه‌های استخراج، در نهایت ماینرها مجبور خواهند شد که دستگاه‌های خود را خاموش کنند. یکی از مدیران استخر Poolin اظهار داشته است که تعدادی از ماینرهای غیر سودآور، از قبل از هاوینگ سوم، شروع به خاموش کردن تجهیزات خود کرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید