کسب درآمد با پس‌انداز در بایننس

برای افرادی که در حوزه رمز ارزها فعال هستند، روش‌های زیادی برای کسب درآمد غیر فعال وجود دارد. یکی از این روش‌ها پس‌انداز/وام دادن است. در بعضی از صرافی‌های رمز ارزها، این امکان فراهم شده است که شما بتوانید به راحتی به معامله‌گران وام بدهید و صرفنظر از عملکرد بازار، سود خود را دریافت کنید.

در ادامه این مطلب نحوه وام دادن و کسب سود در صرافی بایننس را توضیح خواهیم داد. اگر قصد استفاده از این امکان بایننس را دارید و تاکنون عضو این صرافی نشده‌اید، می‌توانید به صفحه ثبت‌نام آن مراجعه نمائید.

نکته: در نسخه قبلی این سرویس بایننس، از اصطلاح وام دادن (Lending) استفاده می‌شد، اما در نسخه جدید آن، بیشتر از اصطلاح پس‌انداز (Savings) استفاده می‌شود. به همین دلیل در این مطلب از هر دو اصطلاح استفاده کرده‌ایم.


پس‌انداز در بایننس چیست؟


قابلیت پس‌انداز/وام دادن بایننس به این صورت عمل می‌کند که شما دارایی‌های خود را در اختیار این صرافی قرار می‌دهید و بایننس هم آن را در اختیار معامله‌گران معاملات مارجین خود قرار می‌دهد و آن‌ها نیز در قبال دریافت وام به شما سود پرداخت می‌کنند.

بایننس امکان پس‌انداز و وام دادن دارایی‌های متنوعی را فراهم کرده است که از مهمترین آن‌ها می‌توان به بیت‌کوین، اتریوم و تتر اشاره کرد.

دو روش پس‌انداز در بایننس وجود دارد:

 1. پس‌اندازهای ثابت (Fixed Savings): این نوع سپرده‌ها برای مدت زمان مشخص بلوکه می‌شوند و شما حق برداشت آن‌ها را ندارید.
 2. پس‌اندازهای انعطاف‌پذیر (Flexible Savings): این نوع سپرده‌ها در هر زمان قابل برداشت هستند و نرخ سود آن‌ها برحسب زمان متغیر است. در این روش به دلیل اینکه شما محدودیتی در دسترسی به دارایی‌های خود ندارید، طبیعتا نرخ سود آن از روش اول کمتر است.

عملکرد سیستم وام‌دهی بایننس بر پایه قانون آنکه اول آمده، اول سرویس دریافت می‌کند (first-come, first-served) است. این قانون بدین معنی است که هر کسی که زودتر دارایی خود را به اشتراک بگذارد، زودتر سود خود را دریافت می‌کند. پرداخت سود در پس‌اندازهای انعطاف‌پذیر به صورت روزانه است اما در پس‌اندازهای ثابت در موعد مقرر سودها پرداخت می‌شود.

در حال حاضر امکان پس‌انداز رمز ارزهای مختلفی در بایننس وجود دارد، اما این صرافی همچنین به صورت مداوم رمز ارزهای جدیدی هم که قابلیت وام‌دهی دارند را مورد بررسی قرار می‌دهد. قوانین بایننس برای انتخاب این نوع رمز ارزها سخت گیرانه است و معمولا رمز ارزهای قانونی که در بازار تقاضا برای آن‌ها وجود داشته باشد و ارزش بالایی را به کاربران ارائه بدهند، پشتیبانی می‌شوند.


چگونه دارایی‌های خود را در بایننس پس‌انداز کنیم؟


کار با سیستم پس‌انداز بایننس بسیار آسان است و تنها با چند کلیک می‌توان از آن استفاده کرد.

 • وارد حساب بایننس خود شوید. اگر عضو این صرافی نیستید بر روی لینک ثبت‌نام بایننس کلیک کنید.
 • پس از ورود به سایت، مشابه تصویر زیر با کلیک بر روی گزینه Finance > Savings وارد صفحه وام‌دهی/پس‌انداز بایننس خواهید شد.
 • بر روی گزینه Products کلیک کنید (1).
 • روش پس‌انداز را انتخاب کنید (2): Flexible Savings (پس‌اندازهای انعطاف‌پذیر) و Locked Savings (پس‌اندازهای ثابت)
 • رمز ارز و طرح مورد نظر خود را انتخاب و سپس بر روی گزینه Subscribe کلیک کنید (3).
 • مقدار دارایی که قصد پس‌انداز دارید را تعیین کنید (4) و بعد از پذیرش قوانین بایننس (5) بر روی گزینه (6) Confirm purchase کلیک کنید.

نکته: اگر شما رمز ارز اختصاصی صرافی بایننس با نماد BNB را پس‌انداز کنید، علاوه بر دریافت سود، در عرضه اولیه رمز ارزهای جدید بر روی این وب‌سایت نیز شرکت داده خواهید شد.


پس‌اندازهای ثابت (Fixed Savings)


در روش پس‌انداز ثابت، شما دارایی خود را به مدت و با نرخ سود از قبل تعیین شده در اختیار بایننس قرار می‌دهید. این روش برای افرادی مناسب است که قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت دارند.

توجه فرمائید که در این روش، بسته به طرحی که انتخاب کرده‌اید، دارایی شما به مدت مشخص بلوکه خواهد شد و قابل برداشت نخواهد بود.

بایننس برای میزان سرمایه‌گذاری ثابت هر فرد در یک رمز ارز، یک حداقل و حداکثری در نظر گرفته است. به حداقل تعدادی که از یک رمز ارز می‌توان پس‌انداز کرد، lot گفته می‌شود. به عنوان مثال یک lot برای رمز ارزی مانند BUSD معادل 100 و برای EOS معادل 10 عدد از آن رمز ارز است. اگر فردی 55 عدد EOS داشته باشد، بدین معنی است که 5 lot می‌تواند سرمایه‌گذاری کند و 5 عدد از آن هم قابل پس‌انداز به این روش نیست. همچنین با توجه به اینکه ظرفیت سرمایه‌گذاری در هر رمز ارز محدود است و برای اینکه افراد ثروتمند کل آن ظرفیت را به خود اختصاص ندهند، برای هر فرد حداکثر تعداد lot قابل سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است.

اگر نوع سرمایه‌گذاری ثابت را انتخاب کنید، اطلاعات زیر قابل نمایش هستند:

 • مدت زمان (Duration): تعداد روزهایی است که سرمایه شما بلوکه می‌شود و قابل برداشت نیست. در حال حاضر مقادیر 7، 30، 60 و 90 روز قابل تعیین هستند.
 • اندازه lot (یا Lot Size): حداقل تعداد قابل سرمایه‌گذاری است.
 • حداکثر تعداد lot قابل پس‌انداز برای هر فرد (Individual max)
 • سود سالیانه به ازاء هر lot (یا Interest per lot): حداکثر سودی است که اگر به مدت یک سال پس‌انداز خود را نگهدارید به ازاء هر lot دریافت خواهید.
 • تاریخ ارزش (Value Date): روز و ساعتی است که از آن به بعد به سرمایه شما سود تعلق خواهد گرفت.
 • تاریخ آزادسازی سرمایه (Redemption date): روز و ساعتی است که سرمایه شما قابل برداشت خواهد بود.

در تصویر فوق یک گزینه با عنوان Automatically renew with Flexible Savings وجود دارد. اگر این گزینه را انتخاب کنید، سود حاصل از پس‌انداز ثابت، بعد از واریز، به صورت خودکار به روش انعطاف‌پذیر پس‌انداز خواهد شد.


پس‌اندازهای انعطاف‌پذیر (Flexible Savings)


در این روش پس‌انداز، شما قادر خواهید بود در هر زمان که تمایل داشتید سرمایه خود را پس بگیرید. طبیعتا در این روش سود کمتری نسبت به روش قبلی دریافت خواهید کرد.

برای بازپس‌گیری سرمایه به دو روش می‌توان اقدام کرد:

 • استاندارد (Standard): در این روش، سرمایه کاربر یک روز بعد از پس‌انداز به همراه سود آن روز قابل برداشت خواهد بود.
 • سریع (Fast): در این روش، سرمایه بدون آنکه سودی برای آن روز به آن تعلق بگیرد، برداشت خواهد شد.

در نظر داشته باشید که در این روش سرمایه‌گذاری، از ساعت 23:50 تا 00:10 UTC امکان ثبت درخواست وجود نخواهد داشت. ضمنا دقت کنید که برای هر رمز ارز ظرفیت سرمایه‌گذاری محدود است و اگر ظرفیت آن رمز ارز برای آن روز پر شود، درخواست به روز بعد منتقل خواهد شد.


مشاهده وضعیت پس‌اندازها

برای مشاهده وضعیت پس‌اندازهای خود می‌توانید به صفحه Wallet > Savings Asset مشابه تصویر زیر مراجعه کنید:

5 نظر در “کسب درآمد با پس‌انداز در بایننس”

 1. سلام . میخواستم بدانم چگونه بعد از پایان سرمایه گذاری انعطاف پذیر و یا سرمایه گذاری ثابت ؛ پول را دوباره به کیف پول بازگرداند؟

 2. سلام مجدد ؛ در واقع فرایند بازگشت پول پس از هر دو روش به کیف پول چگونه است؟ بصورت اتوماتیک باز میگردد یا مراحل بصورت بکار بردن گزینه ها صورت میگیرد؟ متشکرم

 3. سلام من در پس انداز انعطاف پذیر تتر گذاشتم که نوشته شد بود هر 7 روز 6درصد ولی اصلان 6 درصد نداد و خیلی اعداد ناچیزی بود /// کسی اگه اطلاعات داره ممنون میشم کمک کنه

  1. سلام 6درصد سود سالیانه است یعنی 6درصد آن ارز را تقسیم به365 روز میکنند و بعد در 7روز ضرب می کنند که میشه سود شما

دیدگاهتان را بنویسید